Damacana ve Pet şişe Sularının Zararı

Damacana ve Pet şişe Sularının Zararı

  Plastik damacanalarda satılan su ile ilgili dikkat çeken bir uyarı yapıldı özellikle anne adayları ve bebekler için plastik şişeden suya geçen zehirli maddeler konusunda uzmanlar  uyarıyor doktorların söylediğine göre risk o kadar büyük ki sırf bu yüzden hamile kadınların bebeklerini düşürme riski bile var.

 Kullanan da var sağlık için vazgeçen de plastik damacanalar göründükleri kadar masum değil Bu yüzden Uzmanlar uyarıyor anne adayları damacanadan su içmesin. Özelliklede gebelikte maruz kalınması bebeğin karaciğerinin bu maddeyi zehirsizleştirme dediğimiz detoksifiye etmesinde yeterli olmadığı için bebeğin karaciğerinde bununla ilgili oldukça zararlı sorunlara neden oluyor.

Bisfenol A damacana ve pet şişelerin yapımında kullanılan kimyasal bir madde plastiği sert ve şeffaf hale getiriyor, endüstriyel açıdan sağladığı kolaylıklar çok fazla üstelik fiyatıda ucuz ancak insan sağlığını tehdit ediyor.Bisfenol A’ nın çok ciddi bir hormon bozucu madde olduğu da ispatlanmış olduğu için bu madde çocuklarda kullanılan biberon bardak ve yiyecek kaplarında kullanılması yasaklandı ama onun dışında hala yüzlerce Üründe Bisfenol A kullanılmaya devam ediyor.

 Bu yüzden Uzmanlar özellikle anne adaylarına plastik damacanayı tavsiye etmiyor. Hormon bozuklukları yaratıp anne karnındaki bebekte fetal cinsiyetin farklılaşmasında sıkıntı yaratmasın dan tutun beyin sinir sistemi bozuklukları daha sonra kanser oluşması, bebeğin doğarken düşük doğum ağırlıklı doğması , erken doğum tehdidi ya da doğmadan önce ölüm (anne karnında ölüm) doğduktan sonra birtakım  sıkıntılar ve çocuğun erken yaşta ergenliğe girmesi gibi bir sürü hormonal kansersel problemlere neden olabiliyor.

Ne kadar çok plastik kullanımını reddeder cam kullanmayı talep ederseniz Muhtemelen piyasada bu tarz ürünleri kullanmanızı sağlayacaktır.

 Diyelim ki arıtılmış su kullanmıyorsunuz yada cam şişede Damacana bulamıyorsunuz işte bu noktada dikkat etmeniz gerekiyor özellikle de pet şişenin altına bakmayı kesinlikle unutmayın çünkü altında rakamlar var 3, 6 ve 7 dikkat çünkü Bu rakamlar Bisfenol A içeriyor, diğer plastiklerden 1, 2, 4, 5 numaralılar daha zararsız olarak bildiriliyor ancak yine de biz plastiklerde özelde gebeler için ve küçük çocuklar için plastik şişelerdeki sulardan uzak durup ARITMA SULARINA ve cam şişelerdeki sulara yönelmelisiniz.

Paylaş: