Su Arıtma Cihazı Ne kadar Atık Su Atar ?

Su Arıtma Cihazı Ne kadar Atık Su Atar ?

Su arıtma cihazları ne kadar atık su atar; sorusunun cevabı bir çok şarta göre değişmektedir. Su arıtma cihazları bir çok kullanıcı tarafından memnuniyetle kullanılmaktadır. Çünkü piyasada hazır sulara nazaran en güvenilir ve kaliteli suyu arıtma cihazlarından alırsınız.

Su arıtma cihazları kullanıcılarının en çok kafa yorduğu mevzu su arıtma cihazları dışarı ne kadar su atıyor ? Su arıtma cihazlarında bu oran değişim göstermektedir. Bu durum bazen 1/2 bazen 1/3 bazen ise 1/4 oranında olmaktadır. Elbette çoğu kullanıcı bunu hepsinde aynı olarak değerlendirebilir. Aslına bakılırsa çalışma prensibi aynı olunca mantıklı olarak değerlendirildiğinde sistem aynı ise dışarı atılan atık oranı da aynıdır diye düşünülebilir.

Fakat ülkemizde bölgelere,illere hatta ilçelere göre bile kullanım suyunun basıncı ve değerleri değişmektedir. Su arıtma veriminde en önemli etkenlerden biri cihaza giren basınçtır. Bu basınç membran filtrenin üretim debisi ile doğru orantılıdır. Birde gelen suyun değerleri ne kadar düzgün ise arıtma cihazının çalışması da o kadar kolay olacaktır. Yani bu durum cihazın kullanıldığı alana göre değişim göstermektedir.

Hatta pompasız su arıtma cihazı ile pompalı su arıtma cihazı arasında bile su arıtma cihazı atık suyu oranı arasında fark vardır. Pompalı cihaz membran filtre üzerinde daha fazla basınç uygulayacağı için üretimi artırıp atığa giden suyu azaltmış olur.

Su arıtma cihazlarının dışarı attığı su israf mı? o zaman sorusu geliyor insanın aklına… ancak yaşam döngüsü içinde mesela diyelim insanlar da hayatlarını sürdürmek için yemek ve içmek zorundadır. Peki bu yediği şeylerin hepsi insanın vücudunda mı kalıyor. Elbette ki hayır.  Vücut ihtiyacı olan yararlı mineralleri alıyor diğerlerini ise boşaltım sistemi ile dışarı atıyor. Arıtma sisteminde de aynı işlem uygulanmaktadır.Yapılan arıtma ile içindeki maddeler arıtılıyor. Elbette arıtılan pis su dışarı atılmak zorunda çünkü cihazın çalışma prensibi böyle zaten, bu bize göre israf olarak değerlendirdiğimiz bir durum değildir. Fakat insanların görüşleri bu yönde olursa ona da saygı duymak gerekir.

Ancak insanların dikkat etmesi gereken husus şudur. Su arıtma cihazları filtre değişimi düzgün yapılmaz ise atık oranı her geçen gün artar üretim ise azalır. Kullanıcıların dikkat etmesi gereken husus su arıtma cihazı bakımlarını periyodik olarak yapılmasını sağlamaktır. Bu sayede dışarı giden suyun oranını azaltmış olursunuz.

Paylaş: